sowie

Zamek Książ w Wałbrzychu, Imprezy Zamek Książ oraz Konferencje na zamkach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2009-06-12 08:43

Ostatni komentarz:

Było nawet fajnie. Potańcówka też, tylko trochę krótko.
Miło, że nie występował zespół Krąg trzeci raz z tym samym programem.Szkoda, że nie było zadaszonej sceny przed zamkiem bo trochę ciasno było przy wejściu.
Dzieciaczki z obrzędu były zajefajnym widoczkiem. Zwłaszcza sceny z ogniem i puszczanie wianków. Ładnie to przygotowali.
Ten teatr z zamku też wesoły. Nie wiedziałem nawet, że tam jest teatr. Czy ktoś może powiedzieć czy coś o nich wie?
Pozdrawiam
Hubert ; od redakcji: zapewne chodzi o Teatr William-E?

 


dodany: 2009.06.21 13:13:51
przez: KuPało
czytaj więcej
Data newsa: 2009-03-31 12:56

Ostatni komentarz: odbudowac stary ksiaz . bedzie druga atrakcja ksiaza . komitet odbudowy starego ksiaza /alte burg / ,
dodany: 2009.04.25 08:22:14
przez: stary ksiaz
czytaj więcej
Data newsa: 2008-11-26 15:42

Ostatni komentarz: a co z zamkiem stary ksiaz on tez zasluguje na odbudowe
dodany: 2009.01.22 13:01:30
przez: stary ksiaz
czytaj więcej
Data newsa: 2008-12-08 10:51

Ostatni komentarz: odbudowac zamek stary ksiaz hanba dla polakow
dodany: 2009.01.09 17:02:17
przez: stary ksiaz
czytaj więcej
Kolejna atrakcja w Zamku Książ
2008-09-24 10:56

walbrzych.naszemiasto.pl - Zamek Książ poszerzył ofertę turystyczną. Tłumy chcą oglądać komnaty dla Hitlera.
Większość turystów zwiedzających zamek Książ nudzi się, słuchając opowieści przewodników o tym, jak siedemset lat temu obiekt wznosili Piastowie świdniccy, a w kolejnych latach rozbudowywali ich następcy. Słuchacze przestają ziewać dopiero, kiedy przewodnicy dochodzą w swej opowieści do XX wieku i wojennych losów Książa.
Historie o wykuwanych pod zamkiem sztolniach oraz jego przebudowie na siedzibę Ministerstwa Spraw Zagranicznych III Rzeszy rozpalają wyobraźnię zwiedzających.
- Turyści zaczęli domagać się od nas oprowadzania po pomieszczeniach związanych z wojennymi losami obiektu - mówi przewodnik Andrzej Gaik. - Wpuszczenie ich do sztolni pod zamkiem jest jednak niemożliwe, bo zainstalowano tam czułą aparaturę pomiarową Polskiej Akademii Nauk. Dlatego na razie udostępniliśmy tunel ewakuacyjny przy tarasach i niedawno nowe pomieszczenia na I piętrze.


Południową część tej kondygnacji zarezerwowano dla Adolfa Hitlera. Komnaty, w których miały być gabinety wodza III Rzeszy, dostępne są od dawna. Teraz turyści mogą zobaczyć pomieszczenia, które organizacja Todt przerabiała na kuchnię i szyby windowe dla Hitlera.
- Kiedy przechadzałam się po tych komnatach, odniosłam wrażenie, jakbym cofnęła się w czasie - dzieli się wrażeniami po zwiedzaniu pomieszczeń Daria Filipiak, turystka z Poznania. - To niesamowite i zarazem przerażające spacerować po kuchni, gdzie miały być przygotowywane posiłki dla jednego z największych zbrodniarzy świata.
Od momentu poszerzenia oferty dla zwiedzających Książ, ponad 70 procent turystów wybiera wycieczkę po zamku szlakiem II wojny światowej.

Podobnie jest także w zamku Czocha niedaleko Jeleniej Góry.
- Wytłumaczenie zainteresowania turystów zamkiem w kontekście wojny jest tylko jedno - wyjaśnia Joanna Szpak z działu marketingu zamku Czocha. - Kręcono u nas zdjęcia do serialu "Tajemnica Twierdzy Szyfrów" oraz komedię "Gdzie jest generał?". Ponad połowa turystów mówi nam, że to właśnie filmy wojenne zachęciły ich do odwiedzenia Czochy.

Wykorzystując zainteresowanie turystów tajemnicami III Rzeszy, kierownictwo Książa zamierza wydłużyć wojenny szlak turystyczny.
- Tunel ewakuacyjny połączą z zamkiem schody - zapowiada Jerzy Tutaj, prezes spółki Zamek Książ. - Ta inwestycja będzie kosztowała około 200 tysięcy złotych. Planujemy ją rozpocząć w kwietniu przyszłego roku.

Ściśle tajne
Zamek Książ został skonfiskowany rodzinie Hochberg w 1941 roku. Hitlerowcy wywieźli wówczas wszystkie wartościowe dzieła sztuki, meble oraz księgozbiór. Podczas przebudowy zamku wiele sal zmieniło swój pierwotny wygląd. W 1943 roku rozpoczęto drążenie sztolni w skale pod zamkiem. Prace w pod-ziemiach prowadzone były aż do 8 maja 1945 roku. Do dziś nie wyjaśniono przeznaczenia tych tuneli.

Artur Szałkowski - POLSKA Gazeta Wrocławska
źródło wiadomości | walbrzych.naszemiasto.pl



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: