Było nawet fajnie. Potańcówka też, tylko trochę krótko.
Miło, że nie występował zespół Krąg trzeci raz z tym samym programem.Szkoda, że nie było zadaszonej sceny przed zamkiem bo trochę ciasno było przy wejściu.
Dzieciaczki z obrzędu były zajefajnym widoczkiem. Zwłaszcza sceny z ogniem i puszczanie wianków. Ładnie to przygotowali.
Ten teatr z zamku też wesoły. Nie wiedziałem nawet, że tam jest teatr. Czy ktoś może powiedzieć czy coś o nich wie?
Pozdrawiam
Hubert ; od redakcji: zapewne chodzi o Teatr William-E?
Mijają lata, a wojenne i tuż powojenne dzieje zamku Książ nadal pozostają nieodkrytą kartą. Tajemnicą są osnute zwłaszcza niezbadane dotąd podziemne lochy i korytarze, wykute w skałach przez więźniów obozu Gross Rosen. Wiele grup eksploracyjnych ma chrapkę na ich zbadanie, niestety w tej chwili wszelkie badania są niemożliwe do przeprowadzenia. Dostępu do podziemi broni Instytut Geofizyki PAN.
- Zostały tam umieszczone niezwykle czułe aparaty sejsmograficzne, których pracę zakłóca nawet otwarcie drzwi - mówi Leopold Stempowski, pracownik instytutu.
Mimo to, kierownictwo instytutu wydało ostatnio zgodę na wejście do podziemi grupy dziennikarzy z całego kraju. Inicjatorem wyprawy byli reporterzy programów Discovery Historia i Discovery World. Przejście odbywało się pod czujnym okiem Leopolda Stempowskiego, a zatem wycieczka musiała się ograniczyć do kilkudziesięciu metrów korytarzy, choć wiadomo, że pod zamkiem przebiega co najmniej kilometrowej długości wykop.
Inspiracją dla Discovery stały się odkryte niedawno dokumenty, choć na razie nie ujawniono, czego dokładnie dotyczą. Gdyby tak było rzeczywiście, być może choć rąbek tajemnicy Książa zostałby uchylony. Bo jak dotąd na temat prac prowadzonych w zamku przez Niemców, nie odnaleziono nawet pół papierka. Zupełnym przypadkiem w ręce eksploratorów wpadł schemat instalacji elektrycznej i dwie kartki mało ważnych zapisków, nic nie wnoszących do badań. Natomiast zdaniem eksploratorów czas trwania budowy oraz zainwestowane nakłady świadczą o rozległości podziemnej budowli. A zatem badacze przyjmują, że korytarze zostały pieczołowicie zamaskowane. Nie jest wykluczone, że kryją cenne depozyty, ale być może także masowe mogiły więźniów.
Szela - regionalnatv.pl
Zapraszamy do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących propozycji zmiany nazwy Powiatu Wałbrzyskiego na Powiat Sudecki. Państwa zdanie jest bardzo ważne.
Dlaczego taka propozycja?
czytaj więcejPrzed nami rodzinny Weekend Rycerski! W dniach 19-20 sierpnia do Zamku Książ zjadą się najdzielniejsi rycerze z Bractwa Zamku Grodno i zaproszą Was do wspólnej zabawy na terenie wioski rycerskiej w godzinach 10:00-17:00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny!
Lokalizacja: wioska rycerska będzie rozbita na terenie przyzamkowego parku (przy alejce prowadzącej do zamku). W przypadku mocnych opadów deszczu wydarzenie zostanie przeniesione na inny termin.
Podczas tegorocznego Lata w Zamku Książ powrócą cykliczne wydarzenia dla miłośników koni.
Od 6 do 9 lipca, na terenie Stada Ogierów odbędą się Międzynarodowe Zawody w Powożeniu CAI 3*, CAI 2* oraz Mistrzostwa Polski w Powożeniu Zaprzęgami Jednokonnymi/ Zawody Krajowe w Powożeniu.
Organizatorem wydarzenia jest Stado Ogierów Książ, a wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.
XX edycja Festiwalu Księżnej Daisy odbędzie się między 20 a 23 kwietnia 2023. Dni te będą wypełnione wyjątkowymi wydarzeniami artystycznymi w ważnych centrach kulturalnych Wałbrzycha – Filharmonii Sudeckiej im. Józefa Wiłkomirskiego, w Zamku Książ w Wałbrzychu oraz w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego. Bilety na koncerty w Zamku Książ można nabyć na oficlajnej stronie internetowej zamku.
czytaj więcejDrodzy turyści informujemy o godzinach otwarcia zamku i palmiarni od 1 kwietnia 2023 r.
czytaj więcej