Było nawet fajnie. Potańcówka też, tylko trochę krótko.
Miło, że nie występował zespół Krąg trzeci raz z tym samym programem.Szkoda, że nie było zadaszonej sceny przed zamkiem bo trochę ciasno było przy wejściu.
Dzieciaczki z obrzędu były zajefajnym widoczkiem. Zwłaszcza sceny z ogniem i puszczanie wianków. Ładnie to przygotowali.
Ten teatr z zamku też wesoły. Nie wiedziałem nawet, że tam jest teatr. Czy ktoś może powiedzieć czy coś o nich wie?
Pozdrawiam
Hubert ; od redakcji: zapewne chodzi o Teatr William-E?
„Riese. Tajemnice wykute w skale” - taki tytuł nosiła premiera filmu, którą tłumy gości oglądały w środę 12 grudnia w Zamku Książ. Była to okazja dla twórców produkcji, Macieja Kieresa i Wojciecha Malinowskiego, do ukazania Dolnego Śląska w czasie II wojny światowej. Przez pryzmat sudeckiego kompleksu „Włodarz” poznaliśmy charakter funkcjonowania III Rzeszy i jej tajnych planów. Podczas prawie godzinnego filmu przenieśliśmy się do sztabu organizacji Todt, podejrzeliśmy przyjazd radzieckiego generała Pawła Batowa do Wałbrzycha oraz mało znaną potyczkę wojsk nazistowskich z sowieckimi. Oprócz ekspertów i świadków wydarzeń w produkcji nie zabrakło fabularyzowanych scen, w których wystąpili głównie mieszkańcy Wałbrzycha i okolic. Na potrzeby najtrudniejszej logistycznie sceny sprowadzano czołg, który do serca Ziemi Wałbrzyskiej jechał specjalnie z Czech.
W produkcji uczestniczyły także grupy rekonstrukcyjne, m.in. wrocławska „Festung Breslau” oraz „Eule”. Przewodnikiem widzów po burzliwych dziejach kompleksu Riese był dziennikarz telewizyjny Piotr Załuski. Zamek Książ kryje w sobie jeszcze wiele tajemnic. Dlatego w dniach 15-16 zorganizowane zostaną, połączone z targami bożonarodzeniowymi, dni otwarte Zamku Książ. Ponieważ władze Wałbrzycha chcą, by jak najwięcej osób obejrzało efekt prac remontowych na trzecim piętrze wstęp w tych dniach będzie darmowy. Inwestycja pochłonęła prawie 14 milionów złotych, połowę stanowi dotacja uzyskana z funduszy europejskich natomiast pozostałą kwotę wyłożył Wałbrzych. Kondygnacja ta nie była dotychczas udostępniana turystom ze względu na znaczne zniszczenia. Dla zwiedzających będzie to zatem pierwsza okazja zobaczenia nieznanych zakątków zamku Książ. Obecnie w zamku trwają prace wykończeniowe mające na celu przywrócenie temu piętru blask świetności z czasów gdy mieszkali tu Hochbergowie . Nad wszystkimi pracami, co oczywiste, cały czas czuwał konserwator zabytków. Ze względu na specyfikę prac , roboty wykonywało kilka firm specjalistycznych. Na przykład rekonstrukcję zabudów boazeryjnych wykonała firma Wilimex z woj. podkarpackiego a system multimedialny sal konferencyjnych i meble zapewnił Netimex Telekomunikacja z Mokrzeszowa, natomiast roboty budowlane wykonał Alpex z Wałbrzycha. Odrestaurowano kominki, posadzki, zrekonstruowano stolarkę okienną i drzwiową, odtworzono według zdjęć żyrandole (część z nich zamawiano aż we Włoszech). W łazienkach położono glazurę zaprojektowaną przez znanego projektanta Macieja Zienia. Wyremontowane pomieszczenia mają być wykorzystywane do organizacji sympozjów, konferencji, szkoleń oraz wystaw dlatego kondygnacja wyposażona została m.in. w system przeciwpożarowy, monitoring oraz system audiowizualny. Ela Cichocka
źródło: 30 minutW produkcji uczestniczyły także grupy rekonstrukcyjne, m.in. wrocławska „Festung Breslau” oraz „Eule”. Przewodnikiem widzów po burzliwych dziejach kompleksu Riese był dziennikarz telewizyjny Piotr Załuski. Zamek Książ kryje w sobie jeszcze wiele tajemnic. Dlatego w dniach 15-16 zorganizowane zostaną, połączone z targami bożonarodzeniowymi, dni otwarte Zamku Książ. Ponieważ władze Wałbrzycha chcą, by jak najwięcej osób obejrzało efekt prac remontowych na trzecim piętrze wstęp w tych dniach będzie darmowy. Inwestycja pochłonęła prawie 14 milionów złotych, połowę stanowi dotacja uzyskana z funduszy europejskich natomiast pozostałą kwotę wyłożył Wałbrzych. Kondygnacja ta nie była dotychczas udostępniana turystom ze względu na znaczne zniszczenia. Dla zwiedzających będzie to zatem pierwsza okazja zobaczenia nieznanych zakątków zamku Książ. Obecnie w zamku trwają prace wykończeniowe mające na celu przywrócenie temu piętru blask świetności z czasów gdy mieszkali tu Hochbergowie . Nad wszystkimi pracami, co oczywiste, cały czas czuwał konserwator zabytków. Ze względu na specyfikę prac , roboty wykonywało kilka firm specjalistycznych. Na przykład rekonstrukcję zabudów boazeryjnych wykonała firma Wilimex z woj. podkarpackiego a system multimedialny sal konferencyjnych i meble zapewnił Netimex Telekomunikacja z Mokrzeszowa, natomiast roboty budowlane wykonał Alpex z Wałbrzycha. Odrestaurowano kominki, posadzki, zrekonstruowano stolarkę okienną i drzwiową, odtworzono według zdjęć żyrandole (część z nich zamawiano aż we Włoszech). W łazienkach położono glazurę zaprojektowaną przez znanego projektanta Macieja Zienia. Wyremontowane pomieszczenia mają być wykorzystywane do organizacji sympozjów, konferencji, szkoleń oraz wystaw dlatego kondygnacja wyposażona została m.in. w system przeciwpożarowy, monitoring oraz system audiowizualny. Ela Cichocka
Zapraszamy do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących propozycji zmiany nazwy Powiatu Wałbrzyskiego na Powiat Sudecki. Państwa zdanie jest bardzo ważne.
Dlaczego taka propozycja?
czytaj więcejPrzed nami rodzinny Weekend Rycerski! W dniach 19-20 sierpnia do Zamku Książ zjadą się najdzielniejsi rycerze z Bractwa Zamku Grodno i zaproszą Was do wspólnej zabawy na terenie wioski rycerskiej w godzinach 10:00-17:00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny!
Lokalizacja: wioska rycerska będzie rozbita na terenie przyzamkowego parku (przy alejce prowadzącej do zamku). W przypadku mocnych opadów deszczu wydarzenie zostanie przeniesione na inny termin.
Podczas tegorocznego Lata w Zamku Książ powrócą cykliczne wydarzenia dla miłośników koni.
Od 6 do 9 lipca, na terenie Stada Ogierów odbędą się Międzynarodowe Zawody w Powożeniu CAI 3*, CAI 2* oraz Mistrzostwa Polski w Powożeniu Zaprzęgami Jednokonnymi/ Zawody Krajowe w Powożeniu.
Organizatorem wydarzenia jest Stado Ogierów Książ, a wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.
XX edycja Festiwalu Księżnej Daisy odbędzie się między 20 a 23 kwietnia 2023. Dni te będą wypełnione wyjątkowymi wydarzeniami artystycznymi w ważnych centrach kulturalnych Wałbrzycha – Filharmonii Sudeckiej im. Józefa Wiłkomirskiego, w Zamku Książ w Wałbrzychu oraz w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego. Bilety na koncerty w Zamku Książ można nabyć na oficlajnej stronie internetowej zamku.
czytaj więcejDrodzy turyści informujemy o godzinach otwarcia zamku i palmiarni od 1 kwietnia 2023 r.
czytaj więcej